15786

اولین نشست کارگروه دانشجویی تدوین پیوست فرهنگی ساخت خوابگاه دانشجویان متأهل (دانشگاه رازی)

بنام خدا

   به حول و قوه الهی اولین نشست «کارگروه دانشجویی تدوین پیوست فرهنگی ساخت خوابگاه دانشجویان متاهل» در ساعت  11:00روز سه شنبه مورخ 1401/03/24 در محل سالن جلسات حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه رازی تشکیل گردید

 

    این جلسه با حضور مجازی جناب آقای دکتر آبسالان معاون محترم اداره کل سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ جناب حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق جمالی دبیر محترم کارگروه تدوین پیوست فرهنگی احداث خوابگاه های دانشجویان متأهل ؛ آقای دکتر لطیف پورکریمی مدیر دانشجویی دانشگاه  رازی، آقای مهندس حبیب اله زمانی رئیس اداره امور خوابگاه ها و جمعی از دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویان متاهل دانشگاه رازی تشکیل گردید.

   در ابتدای جلسه آقایان دکتر پورکریمی و مهندس زمانی ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی به حضار و مهمانان، در خصوص کلیات موضوع جلسه نکاتی را بیان داشتند.

   در ادامه جلسه آقایان دکتر آبسالان و حجت الاسلام و المسلمین جمالی بر ضرورت  تدوین و کاربردی نمودن پیوست فرهنگی در ساخت خوابگاه دانشجویان متأهل از جمله لحاظ نمودن شاخص ها و مؤلفه های فرهنگی از جمله اصول معماری ایرانی- اسلامی، تأثیر تعداد فرزندان در تعیین متراژ خوابگاه ها، دسترسی آسان خوابگاه های احداثی به مسجد، مهد کوک، مدرسه، کتابخانه، سالن مطالعه، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز خرید، حمل و نقل شهری و دسترسی آسان و سریع به دانشگاه، لزوم استفاده از عنوان‌هایی چون: «منازل مسکونی دانشجویان متأهل»، «مجتمع‌های مسکونی اهل علم»، «مجتمع‌های مسکونی دانشجویان متأهل»، «خانه‌های دانشجویان متأهل»، «خانه دانشجویی» به جای واژه خوابگاه دانشجویان متأهل و ... تأکید نمودند.

     در ادامه حجت‌الاسلام محمد صادق جمالی، دبیر کارگروه تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلین با اشاره به آمار و برنامه‌ی ارایه شده توسط صندوق رفاه دانشجویان گفت: در حال حاضر صرفاً برای تعداد حدود 2400  نفر از  دانشجویان متأهل از دانشگاه های دولتی و علوم پزشکی امکان اسکان در خوابگاه‌های متأهلی وجود دارد که حدود 1200 واحد از آن‌ها متعلق به دانشگاه‌های دولتی زیر مجموعه‌ی وزارت علوم هستند. اغلب این خوابگاهها هم دارای فرسودگی و استهلاک بالای 50 درصد می‌باشند و قدمت بیش از 20 سال دارند، با توجه به درخواست‌های مکرر و صف‌های انتظار سالانه دانشجویان متأهل طبق بررسی و برآوردها، بناست حداقل 46000  واحد مسکونی ویژه دانشجویان متأهل طی 5 سال با مشارکت دانشگاه‌ها و صندوق رفاه ساخته شود؛ تاکنون به دلیل نبود زیرساخت‌های قانونی و عدم همکاری بانک‌ها، ساخت خوابگاه‌های متأهلی با رکود مواجه بوده است.

وی اختصاص خوابگاه به دانشجویان مقطع کارشناسی را یکی از عوامل مهم ایجاد انگیزه در دانشجویان برای ازدواج دانشجویی دانست و تأکید کرد فراهم کردن شرایط برای ازدواج دانشجویی دانشجویان نقش مهمی در کاهش معضلات اجتماعی و اخلاقی خواهد داشت.

وی همچنین تأکید کرد خوابگاه صرفاً محلی برای خواب و استراحت نیست بلکه محل زندگی و زیست دانشجویان اعم از مجرد و متأهل است که باید به تمام نیازهای دانشجو برای یک داشتن یک زندگی همراه با آرامش و آسایش توجه شود.

دبیر کارگروه تدوین پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلین همچنین با اشاره به برخی از بخش‌های آیین‌نامه‌های فعلی واگذاری خوابگاه‌های دانشجویی به متأهلین مثل «عدم بررسی درخواست دانشجویان متأهل دارای 3 فرزند یا فرزند بالای 8 سال» که با هدف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت سازگاری ندارد، خواستار اصلاح آن‌ها شد.

جمالی در ادامه به تشریح نسخه‌ی اولیه‌ی طرح ‌واره‌ی پیوست فرهنگی خوابگاه‌های متأهلی پرداخت و به برخی از مؤلفه‌ها و شاخص‌های فرهنگی از جمله هویت و معماری ایرانی- اسلامی، اخلاق و تربیت، ایمان و معنویت، دار واسعه، مدیریت محله‌ای، حفظ حریم خصوصی و ... که لازم است در جانمایی، طراحی و ساخت خوابگاه‌ها مورد نظر قرار بگیرد اشاره کرد. هم‌چنین در نظر گرفتن معماری ایرانی- اسلامی متناسب با  اقلیم‌های مختلف منطقه‌ای امری ضروری و حیاتی است.

در ادامه آقای سعید احمدی دانشجوی مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی (دبیر کارگروه دانشجویی تدوین پیوست فرهنگی) به نمایندگی از سایر ساکنان در خوابگاه دانشجویان متاهل، به بیان دیدگاه هایی از جمله لزوم پیاده سازی فرهنگ بومی هر استان و رعایت حریم خصوصی خانواده ها، رعایت متقابل حقوق همسایگی، افزایش زمان سکونت دانشجویان برابر با مدت تحصیل و همچنین زیبا سازی و ایجاد فضای سبز پیرامون محوطه خوابگاه ها در زمان احداث پرداختند.

در ادامه آقای دکتر پورکریمی به دلیل محدودیت دانشگاه ها در تخصیص اعتبار جهت ساخت خوابگاه، لزوم تخصیص صد درصدی اعتبارات عمرانی جهت احداث خوابگاه ها از محل بودجه ملی را مورد تأکید قرار دادند.

در پایان جلسه مقرر گردید که نقطه نظرات سایر دانشجویان جمع بندی و در اولین فرصت به اداره کل سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعکس گردد.      


شناسه : 4295848

آخرین اخبار